poniedziałek, 25 sierpnia 2014

Decydujemy się na drewno egzotyczne na podłodze.



Podłoga drewniana w naszym domu może być wykonana z rodzimych gatunków drewna, ale może także być wykonana z drewna egzotycznego, które na stałe zagościło już na polskim rynku.
Z krajowych rodzajów drewna, na podłogi tradycyjnie stosowne są sosna i modrzew oraz twarde drewno liściaste: dąb, jesion, buk.  Lista dostępnych egzotyków jest zdecydowanie dłuższa i obejmuje ponad 50  rodzajów. Część z nich to materiały już wypróbowane, o potwierdzonej przydatności w naszej strefie klimatycznej (jak mahoń, teak, merbau, iroko), inne to nowości o tajemniczo brzmiących nazwach i nie do końca poznanych właściwościach (jak curupay, nandu wood, fromosan koa).Decydując się na podłogę z drewna musimy znać różnice między drewnem krajowym a tym egzotycznym ,ponieważ między jednym a drugim są różnice mogące mieć duże znaczenie dla późniejszego użytkowania. Drewno egzotyczne zwykle nie ma zauważalnych przyrostów rocznych (słoi), tak charakterystycznych dla krajowego drewna sosny czy dębu. Zwykle zawiera więcej substancji niestrukturalnych (garbników, barwników, tłuczków, olejków, gumożywic itd.), które stanowią naturalny impregnat. Drewno jest nimi silnie przesycane, jeszcze w pniu drzewa, przez samą roślinę. Dzięki temu ma ono wysoką naturalną trwałość, wynikającą z podwyższonej odporności na czynniki biotyczne (owady i grzyby).Drewno egzotyczne posiada ciekawe, intensywne zabarwienie i specyficzny układ włókien: falisty, pasiasty albo gniazdowy, wpływający na jego atrakcyjność. Z różną intensywnością odbijają one światło, przez co na powierzchni podłogi powstają na przemian wyraźnie jaśniejsze i ciemniejsze obszary wykończenia domów Warszawa. Najważniejsze parametry drewna przeznaczonego na podłogi to gęstość i stabilność wymiarowa. Drewno musi być odpowiednio twarde, aby nie powstawały w nim wgniecenia i nie następowało przyspieszone ścieranie (to ostatnie dotyczy podłóg, które nie są wykańczane lakierem). Musi też być odporne na zmienne warunki wilgotnościowe.
Stabilność wymiarowa to podatność drewna na kurczenie się i rozszerzanie pod wpływem zmian wilgotności. Zwykle im bardziej gęste jest drewno, tym gorszą ma stabilność wymiarową, czyli intensywniej pracuje przy zmianie wilgotności. A w naszym klimacie, w domach i mieszkaniach regularnie do tego dochodzi. W pomieszczeniach z centralnym ogrzewaniem powietrze jest przesuszone, co jest szczególnie dokuczliwe podczas zimowych, mroźnych dni. W takich warunkach drewno intensywnie wysycha, kurczy się i odkształca. Dobrze jest przed ułożeniem podłogi poddać kontroli wilgotność powietrza, podłoża oraz drewna wykończenia domów Warszawa. Powinno się sezonować przez okres dwóch tygodni zakupione elementy podłogowe w pomieszczeniu, w którym mają być ułożone. Właściwa wilgotność krajowego drewna dębowego przed jego ułożeniem powinna wynosić około 10%, podczas gdy na przykład teaku - 8%. Jeśli chodzi o gęstość drewna, to zdecydowanie to egzotyczne jak np. cumaru czy ipe ma przewagę. Sprawdzą się one nawet w intensywnie użytkowanych pomieszczeniach i przy bardzo silnie obciążonych podłogach. Twarde i gęste drewno łatwiej przewodzi ciepło, dlatego lepiej nadaje się na powierzchnie z ogrzewaniem podłogowym. www.remontystolica.pl
Niestety, wysoka jakość i atuty drewna egzotycznego przekładają się na ceny, które są równie wysokie.
Częstym problemem przy drewnie egzotycznym jest zmiana jego barwy. Pod wpływem światła słonecznego i postępujących procesów utleniania, zwykle dochodzi do stopniowego ciemnienia ich powierzchni. Szczególnie intensywnie procesy te zachodzą w drewnie amarantu, iroko, merbau, gombeiry, teaku i wielu innych. Ważne jest, aby przed lakierowaniem czy nawet olejowaniem drewno było już odpowiednio opalone.
Sam proces lakierowania też może spowodować niezamierzony efekt. Nie wszystkie kleje i lakiery nadają się do każdego rodzaju drewna egzotycznego. W wielu rodzajach drewna egzotycznego znajdują się znaczne ilości substancji niestrukturalnych, które pod wpływem lakieru mogą przemieszczać się w drewnie i wchodzić z nimi w reakcje chemiczne. Aby uniknąć wszelkich niespodzianek, jakie mogą mieć miejsce układanie i lakierowanie podłogi zlecić należy fachowcowi z doświadczeniem wykończenia mieszkańWarszawa.


8 komentarzy: